5786 Tammuz 12
Hetiszakasz: Chukát–Bálák

Micva – Jó cselekedet? Parancsolat?

micva

“Kezdd azzal, hogy megtartasz egyetlen micvát, és máris jobbá tetted a világot!” mondta egyszer valaki egy előadásban. Tényleg így van? A à micva sokak számára egy jó cselekedet, amit az isteni akaratnak megfelelően teszünk meg. Jót tesz a lelkünknek, jobbá teszi a világot, enyhíti a szenvedést, kiengeszteli a vétket. Vannak, akik egészen szabadon értelmezik, pl. … Olvass tovább

Purim – az ellentmondások ünnepe

Hogyan lesz egy farsangi vigasságból muníció az antiszemita érvelésben? És hogyan szólal meg mégis az Örökkévaló üzenete? A mai nyitottnak mondott, mégis előítéletekkel teli világunkban a purim tele van ellentmondásokkal – rakjunk rendet benne! Purim – az ünnepek ünnepe Mi a legjobb egy ünnepben? Ha gyerekeket kérdezel, hamar megegyeznek a három legfőbb hozzávalóban: ajándékok, játékok … Olvass tovább

Jom Kippur – avagy mindennapi „mosakodásaink”

jom kippur jelképei könyv és kalapács

„Következmények nélküli világban élünk.” Ez a mondat jónehány éve fogalmazódott meg bennem, mikor a református teológián történt tűzesetről hallottam – és most, Jom Kippur küszöbén újra eszembe jutott. Emlékeztek még 2019 január végére? Tudom – a válság előtt, a háború előtt, a covid előtt… mintha egy fél élet telt volna el azóta. A történet csak … Olvass tovább

Zsidó Újév – Avagy miért fújunk papírtrombitát szilveszterkor?

Zsidó újév köszöntő - sófár, alma, gránátalma, miegyéb

Van egy kutyánk, Pami, aki Nagyon Bátor Házőrző – csak néhány dologtól fél. Kizárólag attól, ami igazán félelmetes. Olyankor bejön a házba, és gondoskodik róla, hogy egyetlen családtag se aludja át a „rettegés óráit”… 😀 Ilyen ijesztő dolgok pl. a villámlás, a mennydörgés 30 km-es körzetben, hőlégballon, tűzijáték – és, idén szilveszterkor a sorba belépett … Olvass tovább

Miért – Gondolatok a Holokauszt emléknapon

„Ürügyet keres” Néhány éve Sopronban járva az ottani hitközség imaterme előterében egy kiállítást nézegettem. Fényképek, írások – a holokauszt áldozatainak állítottak emléket. Ott tűnt fel nekem egy idézet, amit le is fényképeztem, nehogy valaha elfelejtsem: „A gyűlölet nem kérdezi, mi igaz, csak ürügyet keres a kitörésre.” (Pollák Miksa, soproni főrabbi). Ürügyet keres. Milyen kijózanító! Az … Olvass tovább

Tu Bisvát avagy a Fák újéve – összefoglaló

tu bisvat szédertál

Hány „újév” van egy évben? Milyen kérdés már ez – hát egy, nem? Január elsején, koccintás, tűzijáték, miegymás… Na jó, de mi van, ha az „újévet” mint évfordulót tekintjük? Akkor máris más a helyzet – mert van, ugye ezen kívül még a szülinapunk, a házassági évforduló (EL NE FELEJTSD!!! 😀 ), aztán a kisebb dolgok … Olvass tovább

Törvényadás és Isten szeretete

shavuot - gabona és tóra

Cuki-isten, vagy izomláz? „Szóval, azt gondolom, hogy az Istenhit, az lehet egy szépség, egy szép szabadság, egy szeretet, egy béke – egy ezzel kapcsolatos emberi szabálygyűjtemény meg pont az ellenkezője, egy önkényes rabság, a gondolat szabadságának elvetése…” Érdekes volt ez a beszélgetés egy ismerősömmel a Messengeren. Ignác nincs egyedül ezzel a gondolattal. Évtizedek óta hallgatjuk … Olvass tovább